از قدرت نرم افزاری ایران چه می دانید؟

روح الله مومن نسب، از تحلیل گران ارشد فضای مجازی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در زمینه نرم افزاری و سخت افزاری می گوید:

دوران ارتباط فضای آی تی با ایمیل و وبلاگ آغاز شد که ایران توانست سرویس های ایمیلی و سرویس ارائه وبلاگ داخلی را از همان ابتدا آغاز کند. این مهم تاجایی پیش رفت که گوگل در طلب خرید یکی از سرویس های وبلاگ ایرانی بود.

ایران توانست بعضی محصولات را حتی زودتر از نمونه های خارجی وارد بازار کند. اما با قوانین و شکایات این پیشتازی یا کند شد یا از حرکت ایستاد. نه ماه قبل از اینکه فیسبوک عرضه شود یک شبکه اجتماعی ایرانی در فضای اینترنت ایفای نقش می کرد. و در سال هشتاد و شش که هنوز تلگرام و وایبر نبودند، پیام رسان های بومی در حال فعالیت بودند. برخی به اشتباه تصور می کنند که این پیام رسان های ایرانی تازه شروع به کار کرده اند، اما نرم افزار دیالوگ همزمان با وی چت عرضه شده بود که دو میلیون و پانصد کاربر فعال داشت. پیام رسان های داخلی دارای برنامه نویسی بسیار پیچیده توسط متخصصان داخلی هستند، حتی یک پیام رسان بومی اخیرا موفق به طراحی رمزنگاری برای فعالیت خود شده است. هم اکنون موتور های جستجوی ایرانی دارای خدمات با کیفیت و متنوع تری نسبت به نمومه های خارجی هستند.

در برابر دستاوردهای مشهور فضای آی تی دنیا نمونه های بومی با کیفیت داریم به عنوان مثال: نرم افزار جملک در برابر توییتر، نقشه خوان پارسی جو  به جای نقشه خوان های خارجی که مورد استفاده تاکسی یاب ها هستند، در حوزه مسیر یاب ها دال و سپهر، در حوزه آنتی ویروس پادویش دارای بسیاری از استانداردهای بین المللی است، اشتراک گذار ویدئویی آپارات، کتاب رسان های پاتوق کتاب،  بازار کتاب و طاقچه و در زمینه پخش زنده اینترنتی نرم افزار لحظه نگار را داریم. همه اینها جز بازیگران قدرتمند فضای آی تی ایران می باشند.

امروز شرکت های خارجی و آمریکایی با جوانان ایرانی در تهران تماس می گیرند و سفارش ساخت بازی به آنها می دهند، در حالی که مسئولین توجه لازم به این استعداد ها را ندارند. برای باگ گیری نرم افزار های بزرگ دنیا از جوانان ایرانی کمک خواسته می شود. حتی ما یکی از بزرگترین گردهمایی های برنامه نویسی جهان را در ایران داریم.

ایران توانسته است کاربران اینترنت را از دو میلیون نفر به شصت و شش میلیون نفر برساند. و این یعنی در صورت حمایت لازم زمینه اشتغال برای بسیاری از قشر های مردم می توان فراهم کرد. از نظر من ایران توانسته است در هفت لایه مخابراتی توان مناسب را کسب کند به طوری که امروز سیستم عامل و روتر در ایران تولید می شود.

از: پایگاه سدید

زیست؛ بازار زندگی ایرانی…

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *