خاطره یک جلسه صمیمی درباره کالای ایرانی

جلسه شروع شد. دوستان جوان که تقریبا همه جزء سال جدیدی های دانشگاه بودند حلقه ای تشکیل دادند تا درباره کالای ایرانی و سوال های ذهنشان بحث کنیم. جلسه خیلی صمیمانه بود یکی از این جوانان هم بسیار شوخ و طبیعتا موتور محرکه خنده جلسه.

علی: چرا وضع اقتصادی کشور باید این شکلی باشه؟
من: این سیاست های اشتباه اقتصادی که از دهه هفتاد داریم ادامه میدیم…مثل رهاسازی بازار زمین و مسکن، هضم شدن در بازار تجارت جهانی، واردات بی رویه و …خواستم یک کلیپ نشون بدم که تایید حرفم باشه که سوال کننده گفت من میرم چایی بریزم و خودش کلیپ رو ندید!

رضا: به کالای ایرانی کمک کنیم میشه مثل همین پراید که از پول ما ماشین های به درد نخور میسازن!
من: خودرو و مدیران خودرویی کشور در ایران استثنا هستن، نمیشه به دلیل بی کفایتی این مدیران همه صنعت کشور رو  زیر سوال برد. مثلا شما همین چرخ خیاطی کاچیران رو نگاه کنید که الان به ده ها کشور جهان صادرات داره و حتی کشورهای اروپایی جزء مشتری هاش هستن. ما مانند این برند که پیشرفت کردن و الان در حال صادرات هستن کم نداریم…

رضا: الان من کالای ایرانی بگیرم ضرر می کنم چون کیفیتی نداره و باید دوباره خرج کنم…
من: چه کسی گفته کالای ایرانی کیفیت نداره….اگر پوشاک رو می گید ما داریم روی لباسای ایرانی آرم خارجی می زنیم و میفرستیم تو بازار. در یک دوربین مخفی به طرف گفتن این شلوار ایرانی رو میخوای یا اون ترک گفتش نه این ترک چون نگاه کنید کیفیتش چه خوب… بعد از امتحان شلوار بهش گفتن ما برعکس بهت معرفی کردیم ترک ایرانی بود و ایرانی ترک… نمونه این دوربین مخفی رو درباره خودکار ایرانی و خارجی و شکلات ایران و خارجی انجام دادن و مردم بدون فکر می گفتن خارجی رو می پسندیم….در صورتی که هر دو ایرانی بوده….من فکر می کنم مشکل ما فرهنگسازی در این زمینه است…لوازم خانگی، لوازم آشپزخانه، لوازم برقی و پوشاک، مواد غذایی، لوازم التحریر و… برندهای باکیفیتی داریم که حتی گاهی روی دست نمونه خارجی بلند می شوند…

محمد: ما راه درست رو نمی ریم الان همه کشورها با تجارت آزاد به جایی رسیدن ولی ما میخوام در کشورمون رو ببندیم و پیشرفت کنیم…
من: کشورهای پیشرفته مثل آلمان، ژاپن، کره جنوبی، آمریکا، انگلیس، فرانسه و… این ها کشور هایی هستن که در یک برهه ای از تاریخ خودشون تعرفه های سنگین به کالاهای وارداتی می بستن تا تولیدشون رونق بگیر… این کشور ها حالا که قدرت اقتصادیشون بر کشور های دیگه میچربه حالا دم از تجارت آزاد و تقدسش می زنن…در کره یک زمانی به خریدار کالای خارجی می گفتند خائن و از این مثال ها فراوان است.

مصطفی: چرا ما به دیگر کشور ها حمله نمی کنیم به خاکمون اضافه میشه و قدرت اقتصادی کشور میره بالا!(همه خندیدند…)
رضا: از کجا بفهمیم اون تولید کننده ای که داریم ازش جنس میخریم در حال پیشرفت هست یا نه؟!
من: شما اگر این طور حساسیت دارید می توانید تاریخ برند و کیفیت محصولات و نظرات مشتریانش رو بررسی کنید( کانال هایی در شبکه های اجتماعی است که مردم در باره برند ایرانی که خریدن و راضی بودن مطلب می گذارند) و لی سوال من این است آیا این همه حساسیت رو درباره برند خارجی دارید که به تناسب حمایت چقدر پیشرفت می کنه آیا به کارگران کارخانه اش ظلم می کنه یا نه…آیا در روابط تجاری اش از روش های تقلب استفاده می کند یا نه؟ از رژیم های ظالم حمایت می کند یا نه؟

من: در آخر میخوام  بگم حمایت از کالای ایرانی یعنی شما از شغل پایدار خودتون، پدر، دایی، عمو، دوست و فرزندان آینده حمایت می کنید. در تاریخ این کشور فداکاری های زیادی انجام شده از شهادت تا شکنجه شدن، تبعید و… تا ایران اسلامی روی پای خودش بایستد. خرید کالای ایرانی حداقل کاری هست که نسل امروز میتونه در این راه برای کشور انجام بده…(دیدم همشون سرشون رو از خجالت انداختند پایین…یکیشون دستش رو دراز کرد و گفت بقیه هم برای هم قسم شدن برای خرید کالای ایرانی دستاشون رو روی دست من بگذارند و قول بدیم از این به بعد فقط کالای ایرانی بخریم)

در حال رفتن و خداحافظی بودیم که…
مصطفی: چرا گوشیتون خارجیه؟!
من: این هدیه خانمم بوده نمی تونستم عوضش کنم…
مصطفی: کیف لپ تابتون چرا خارجیه؟
من: این رو هم کس دیگه ای بهم هدیه داد…

زیست؛ بازار زندگی ایرانی…

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *