راهنمای خرید کولر آبی

روزگاری منازل تمامی شهرهای کویری ایران، با ابتدایی‌ترین و کاربردی‌ترین دستگاه تهویه مطبوع، خنک می‌شد.

بادگیر، اولین سازه معماری بود که به منظور ایجاد تهویه مطبوع، بر بام منازل، معادن و آب‌انبارها ساخته می‌شد.

هوای پشت بام از طریق درچه‌های بادگیر به داخل منزل هدایت می‌شد و پس از خنک شدن به وسیله تبخیر آب، به داخل منزل راه پیدا می‌کرد.

اما با تغییر در شیوه معماری و مصالح ساختمان‌ در کنار بلندمرتبه‌سازی، این وسیله سرمایشی نیز دچار تغییراتی شد.

حالا کولرهای آبی وظیفه خنک کردن منازل ایرانی را بر عهده دارند که با ساختاری مشابه با بادگیرها عمل می‌کنند.

کولر آبی؛ ارزان و به‌صرفه

در مقایسه با قیمت خرید و میزان مصرف برق کولرهای گازی، کولرهای آبی از هر جهت اقتصادی هستند. اما میزان بهره‌وری این کولرها به انتخاب صحیح ابعاد کولر، میزان خروجی هوا، شیوه و محل نصب، طریقه کانال‌کشی و زمان استفاده از آن بستگی دارد.

کولر آبی با مکش هوای گرم و خشک و عبور آن از پوشال‌های خود، هوای خنک و مرطوب را به درون خانه می‌دمد.

ایجاد سایه‌بان در کنار نظافت و سرویس به هنگام کولرهای آبی، جریان هوای مطبوع در خانه ایرانی شما را تضمین خواهد کرد.

میزان هوادهی کولرهای آبی مشهد دوام بین ۲۹۰۰ تا ۷۰۰۰ می‌باشد که ابعاد متنوع مدل‌های آن، می‌تواند هوای مطبوع و خنک واحدهای مسکونی، تجاری و اداری را به خوبی تأمین کند.

کولر آبی که در حال حاضر با دو مدل سلولزی و معمولی در دسترس ماست، ریزه کاری های خاصی برای بهتر کار کردنش داشته که بد نیست آنها را بدانیم.

به یاد داشته باشیم اگر برای تهیه کولر آبی تصمیم گیری می کنیم، بهترین زمان خرید آن قبل از فرارسیدن فصل تابستان است، چون می توانیم با این کار مقداری پس انداز کنیم.

چگونه کولر آبی مناسب بخریم؟

به طور کلی برای خرید کولر آبی مناسب تعداد اتاق، تعداد خروجی هوا یا همان دریچه های اتاق، محل جغرافیایی، آفتابگیر بودن محل مورد نظر و ضخامت دیوارها باید مورد محاسبه قرار گیرد.

به عنوان مثال یک آپارتمان صد متری دو خوابه در طبقه دوم از یک آپارتمان چهارطبقه خیابان شیراز تهران با توجه به موارد یاد شده نیازمند یک کولر آبی با توان ۴۵۰۰ خواهد بود نه بیشتر. یا این که یک آپارتمان یک خوابه ۶۰ متری طبقه سوم یک آپارتمان چهار طبقه می تواند با یک کولر ۳۵۰۰ کاملا خنک شده و تابستانی مطبوع را همراه با ساکنانش تجربه کنند.

اما به طور کلی اگر واحد آپارتمانی مورد نظر در بالاترین طبقه ساختمان قرار دارد و در معرض تابش مستقیم آفتاب است می توانید طبق جدول زیر عمل کنید:

یادآوری: در صورت سایه و آفتابگیر نبودن محل مورد نظر می توان ۱۰ درصد از ظرفیت مورد نظر کاست.

لازم به یادآوری است نحوه کانال کشی صحیح و عایق بندی دیوارها و پنجره ها می تواند در نحوه محاسبه این میزان موثر باشد. اما به طور کلی به یاد داشته باشید قبل از خرید از متخصصان درخواست کمک کنید.

اگر کولر آبی مناسب منزل را انتخاب کنیم، می توانیم هوای داخل منزل را بین ۱۰ تا ۱۲ درجه خنک تر از بیرون تجربه کنیم.

به طور کلی برای مناطقی که رطوبت آنجا کمتر از ۲۵ درصد است، کولر آبی بهترین گزینه است و با فراهم کردن شرایط ایده آل آن می توانیم تا حدود ۳۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم.

کولر آبی برای شهرهای تهران، قزوین، قم، شیراز، اصفهان، یزد، کرمانشاه، کرمان، خراسان، سمنان و کاشان مناسب است و می توان از گرمای هوای تابستانه این مناطق به سرمای کولر آبی پناه برد.

لازم به یادآوری است تمام کولرهای موجود در بازار ایران دارای رده انرژی G یا F هستند.

از سوی دیگر برخی تصور می‌کنند که کولر آبی هرچه بزرگ‌تر باشد این امر موجب کاهش مصرف خواهد شد، درحالی‌که کولر هرچه بزرگ‌تر باشد متعاقب آن مصرف انرژی هم بیشتر خواهد شد.

در هنگام خرید کولر آبی حتماً به دیواره دستگاه، مخصوصاً کف کولر که محل نگهداری آب است دقت کنید.

اگر این قسمت با ورق‌های ضعیف و نامرغوب ساخته شده باشد، به دلیل اثر خوردگی آب، پوسیده شده و سوراخ می‌شود.

بدنه کولر نیز باید کاملاً مستحکم بوده تا در درازمدت دوام داشته باشد.

هم‌چنین یکی از قطعات داخلی کولر آبی که کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد، بلبرینگ‌های فن است.

با کمی دانش فنی متوجه می‌شویم که اگر موتوری دارای بازدهی بالا باشد ولی بلبرینگ‌ها و محل اتصال، مناسب نباشد، می‌تواند درصد قابل‌توجهی از قدرت موتور را به هدر بدهد.

توجه داشته باشید که فن کولر آبی باید آن‌قدر روان باشد تا با یک اشاره انگشت بچرخد. هرچقدر این فن سفت‌تر بچرخد مطمئن باشید که مقداری از قدرت موتور را به هدر خواهد داد.

مدلهای سنتی کولر از پوشالهای چوبی استفاده می کنند و علاوه بر عملکرد نسبتا خوب بوی مطبوعی نیزدارند. علاوه بر این مدل ، مدلهای سلولزی نیز در بازار موجود است که از نوعی فوم به جای پوشال چوبی استفاد شده است. این فومها به دلیل تراکم بالاتر، از ورود قطعات ریز آلودگی در هوا جلوگیری می کند، به همین دلیل در برخی موارد مشاهده شده که این فوم ها به دلیل عدم رسیدگی مستمر و تمیز کاری مناسب، بوی نامطبوعی از خود متصاعد می کنند. این فومها عمری در حدود چند سال خواهند داشت ولی ممکن است در همه جا برای خرید در دسترس نباشد. بنابراین به صورت کلی پیش نهاد می شود از مدل سنتی استفاده نمائید.

بهینه سازی کولرهای آبی

در میان  همه ما این‌گونه جا افتاده است که قبل از آنکه به‌اصطلاح کولر خود را راه بیندازیم آن را حسابی تمیز کرده و پوشال‌ها را تعویض کنیم چراکه این امر موجب  عدم هدر رفتن سرما خواهد شد.

برای خنک کردن سایر مکان‌ها و هم برای جلوگیری از سرمای بیهوده، دریچه کولر را در مکان‌هایی که به سرما نیازی نیست بست.

اگر علاقه مند هستید همیشه از هوای خنک کولر آبی خودتان لذت ببرید، به این نکات توجه کافی داشته باشید:

۱ـ انجام سرویس های دوره ای قبل از شروع فصل تابستان.

۲ـ تعویض پوشال ها به صورت سالانه.

۳ـ روغن کاری یاتاقان های کولر به صورت ماهانه.

۴ـ بررسی تسمه کولر؛ اگر دچار خوردگی یا ترک شده باشد، باید تعویض شود البته میزان سفتی آن می تواند در مصرف انرژی و بازدهی کولر موثر باشد. برای امتحان کردن آن کافی است که با دست تسمه کولر را وقتی جای خود قرار گرفته، به داخل فشار دهید. انعطاف آن نباید بیش از یک سانت باشد؛ سفت بودن زیاد یا شل بودن زیاد همواره برای بازدهی کولر مضر است.

۵ـ رسوب زدایی از پره های ورودی هوای در کولر. این کار باعث عبور مناسب آب از روی پوشال خواهد شد.

۶ـ تمیز کردن توری پمپ آب کولر.

۷ـ تراز بودن کولر.

۸ـ تنظیم شناور آب.

۹ـ رسوب گیری کف کولر.

۱۰ـ جرم گیری شلنگ های انتقال آب از پمپ روی پوشال ها.

۱۱ـ تنظیم سیستم توزیع آب یا ناودانی پنجره های کولر برای توزیع یکنواخت آب روی پوشال.

۱۲ـ بازدید برزنت (محل اتصال دهانه کولر به کانال).

۱۳ـ بازرسی جعبه تقسیم برق.

۱۴ـ  غبارگیری از فن داخل کولر و پره های آن.

۱۵. حداقل ۱۰-۵ دقیه قبل از روشن کردن دستگاه کولر آب خود پمپ آب آن را روشن نمایید.

۱۶. در فصل زمستان هرگز نباید کولر آبی را با پوشش برزنتی یا نایلونی بپوشانید، زیرا در این حالت هوای گرم داخل منزل باعث پوسیدگی بدنه کولر می شود. برای جلوگیری از خروج هوای گرم دریچه های کولر را از داخل اتاق مسدود نمایید.

۱۷. چنانچه کانال های کولر آبی خارج از ساختمان قرار دارند حتماٌ باید با استفاده از عایق کاری توسط پشم شیشه یا عایق دیگری از هدر رفتن سرما در اثر تابش مستقیم خورشید به کانال ها جلوگیری شود. در این مورد تعبیه حتی یک سایبان ساده بر روی کانال های کولر هم مؤثر است.

۱۸. تا حد ممکن تلاش نمایید که از دور کند کولر استفاده نمایید و همچنین به طور مداوم آن را روشن نگذارید.

معایب کولرهای آبی

دو عیب بزرگ باعث شده که برخی ارزان بودن کولرآبی را فراموش کنند و به سوی کولرهای گازی روی آورند؛ اولین عیب بوی نامطبوع کولرهای آبی و دیگر آلودگی بالای آنها برای شهرهایی مانند تهران است.

اگرچه این جعبه آبی رنگ مشکلات دیگری همچون گرفتگی پوشال ها، گرفتگی پمپ آب، زنگ زدگی و مصرف زیاد آب را در کارنامه خود ثبت کرده، اما با روش هایی که قبلا گفته شد، می توان مصرف را به حداقل رساند و فقط این دو موضوع باقی خواهد ماند. با این حال نکته جالب این که هر دوی این معایب هم اکنون قابل برطرف شدن هستند.

الف) نوع بوی بد کولر: شاید این حس نامطلوب را تجربه کرده باشید که وقتی کولر آبی منزل را روشن می کنید، بوی لجن کل خانه را فرا می گیرد و شاید گاهی هم به همین دلیل از خیر هوای خنک آن گذشته اید، اما زود از کوره در نروید، چون فقط کافی است یک لیوان وایتکس یا شیشه شوی داخل آب کولر بریزید و اجازه دهید نیم ساعت بدون روشن بودن دینام، فقط پمپ کولر کار کند، پس از آن آب محفظه ذخیره آب را تعویض کنید و دوباره از آب پر کنید.

حالا با اضافه کردن یک استکان شیشه شوی می توانید از هوای خنک کولر لذت ببرید و اگر لازم شد این چرخه را دوباره تکرار کنید. به یاد داشته باشید از شوینده های قوی مثل پودر لباسشویی یا مایع ظرفشویی هرگز استفاده نکنید، چون کولر شما به حباب ساز تبدیل خواهد شد.

ب) اما آلودگی هوا که پدیده غریبی برای شهرهای بزرگ مثل تهران نیست، باعث شده این وسیله سرمایشی دچار ضعف شود، چون برای خنک کردن هوا، کولرهای آبی نیازمند کشیدن هوای بیرون به داخل هستند. سیستم کولر طوری طراحی شده که با این کار باعث خنک شدن هوایی که از روی پوشال ها عبور کرده، بشوند که درواقع اشکال کار هم همین جاست. این عبور دائمی هوا از روی پوشال ها باعث می شود تا میکروب ، ویروس یا قارچ های مختلف روی آن جمع شود و با دمیدن هوا به داخل منزل راه یابند، اما باز هم فناوری نوین با طراحی سیستم فیلتراسیون هوا برای کولرهای آبی این مشکل را هم برطرف کرده تا دوباره کولرهای آبی به جایگاه خود بازگردند.

با خریدن این سیستم و نصب آن روی خروجی هوا در داخل منزل (دریچه های داخل اتاق) می توانید از ورود گرد و خاک یا آلودگی به داخل منزل به طور موثری جلوگیری کنید و با خیال راحت کلید روشن شدن کولر آبی را بزنید. بدون تردید این جعبه های فلزی آبی رنگ برای مدت طولانی در خدمت ما خواهند بود و گرمای تابستان را برایمان به هوای بهاری تبدیل می کنند.

لینک خرید کولر آبی

زیست؛ بازار زندگی ایرانی…

 

منابع: سایت زیست، باشگاه خبرنگاران، جام جم سرا، گویا آی تی، ابزارمارت، مشرق نیوز

 

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *