نکات ظریف بیانات رهبری در دیدار با کارگران

رهبر انقلاب به مناسبت روز کار و کارگر در دیداری با کارگران سخنانی بیان کردند، که حاوی نکات ویژه ای بود. متاسفانه در سخنان رهبری قسمتی از سخنان در رسانه ها پررنگ می شود و از قسمت های دیگر سخنان ایشان که ظرفیت گفتمانی و فرهنگسازی دارد، غفلت می شود. در این مقاله به نکات ویژه سخنان رهبری درباره حمایت از کالای ایرانی می پردازیم:

۱. امید به آینده

((عزیزان من، جوانان عزیز، کارگران عزیز! امید را قدر بدانید؛ امید را در دل نگه دارید؛ امید به عوض شدن چهره‌ی مُظلَم و تاریک و مخدوش دنیایی که امروز در زیر سلطه‌ی ابرقدرت‌ها است)). ایشان در فضای یاس آفرینی که دشمن با فضای مجازی، ماهواره ها، مغرضان و جاهلان داخلی در افکار مردم ایران تزریق می کنند،  یادآور آینده سبز پیش رو می شوند.

۲. آبادی بدون دل آباد ممکن نیست

(( با دلِ آباد است که میتوان دنیای خوب آفرید؛ دل اگر آباد نبود، دل اگر چرکین بود، دل اگر سیاه و گنهکار بود، تکنولوژی را ممکن است جلو ببرد، و فنّاوری به وضعی که امروز رسیده و بالاتر از آن برسد، امّا دنیا، دنیای شیرینی نیست؛ دنیا، دنیای تلخ است، دنیا، دنیای بی‌عدالتی است؛ دنیای شیرین آن‌وقتی [محقّق] میشود که تصمیم‌گیرندگان، اقدام‌کنندگان، حرکت‌کنندگان، و اگر بشود عامّه‌ی مردم، دلهایشان آباد باشد، دلهایشان روشن باشد. از ماه شعبان غفلت نکنید)). ایشان به نکته مهمی اشاره می کنند که تصمیم گیران(مسئولین) جامعه در سطوح مختلف اگر به اصلاح درونی خود توجه نکنند، در اصلاح جامعه هم موفقیت چندانی نخواهند داشت. به عبارتی جمع شدن تقوا و تخصص در مدیر بهترین نتیجه ممکن را به ارمغان می آورد. شهید مطهری در کتاب آزادی معنوی به این نکته اشاره می کنند که بدون آزادی از نفس خود، نمی توان به آزادی مردم از بندهای مختلف مانند فقر، فساد و…کمک چندانی کرد.

۳. کارگران ایرانی، بهترین کارگران دنیا

((تلاش کارگران ما یک تلاش فوق متعارف و متوسّط دنیا است ازلحاظ ارزش‌آفرینی. بنده این را در مورد بخشهای مختلف، در مورد دانشجوها، در مورد محقّقین و پژوهشگران مکرّر گفته‌ام، بعد هم تحقیقاتی که گزارش میکنند، همه تأیید میکند این معنا را؛ در مورد کارگرها هم عقیده‌‌ی بنده این است. کارگر ایرانی یکی از بهترین کارگرهای دنیا است، یعنی دست هنرمند او و اندیشه و فکر و انگیزه‌ی بالای او از متوسّط جهانی بالاتر است. …در‌عین‌حال در دوران انقلاب که نیروی کار و کارگر تحرّکی پیدا کرده و نشاط جدیدی پیدا کرده است و ازلحاظ کمّیّت و کیفیّت پیش رفته، ما مشاهده میکنیم که متوسّطِ توانایی‌ها و برجستگی‌های کارگر ایرانی از متوسّط دنیا بالاتر است)). این سخنان رهبری که قبلا درباره دانشجویان و پژوهشگران ایرانی بیان و با تحقیقات تایید شده است، نشان دهنده موضوع مهمی برای مسئولان است که با تکیه بر این بهترین ها بهانه ای برای دستاویزی به کالا و نیروی کار خارجی تا زمان اضطرار وجود ندارد. این موضوع مهم را کارگران ایرانی در اداره و ساخت نیروگاهها، پتروشیمی ها، تولید محصولات نظامی، ملزومات زندگی و… نشان داده اند.

۴. تعظیم در برابر کارگر ایرانی

((دیروز اینجا یک نمایشگاه کوچکی از تولیدات داخلی درست کردند که بنده ببینم. من رفتم و چند ساعت مشغول دیدن این نمایشگاه بودم، کارهای شماها را دیدم. واقعاً باید دست هنرمند کارگر ایرانی را بوسید، باید دست شماها را بوسید! این تولیدِ داخلیِ باارزش ازلحاظ کیفیّت، با این‌همه گرفتاری‌ای که ما داریم، با این تحریمها که جلوِ موادّ اوّلیّه را میگیرند، جلوِ ماشین پیشرفته را میگیرند، انواع و اقسام مشکلات را مستکبرین عالَم جلوِ پای ما میگذارند؛ در‌عین‌حال وقتی انسان به محصول نگاه میکند، میبیند عجب برجستگی‌ای دارد! همه چیز [هم بود]! دیروز اینجا ده‌ها شرکت، محصولات خودشان را -که همین کارهای دست شما است- آوردند اینجا ما دیدیم؛ از قُماش و کفش و لباس دوخته و وسایل زندگی و چینی و بلور بگیرید تا دارو و لوازم آرایش و وسایل خانه و یخچال و ابزار و لوازم‌تحریر و همه چیز، که اینجا دیروز به ما نشان دادند -که چند ساعت هم طول کشید- همه برجسته بود، همه‌ ممتاز بود. انسان واقعاً در مقابلِ نیروی کارِ داخلی سر تعظیم فرو می‌آورد! آن‌وقت بنده که میگویم حمایت از کالای ایرانی، یک عدّه‌ای یا باور نمیکنند یا تصدیق نمیکنند یا عمل نمیکنند! خب حمایت از کالای ایرانی یعنی حمایت از این کارگر، یعنی حمایت از نیروی کار، یعنی حمایت از تولید! این حمایت، همه‌جانبه است؛ هم مردم باید حمایت کنند، هم دولت باید حمایت کند؛ همه باید حمایت کنند)). در حالی که عده ای باور، تصدیق و عمل به حمایت از کالای ایرانی ندارند، رهبر انقلاب حس تعظیم، خضوع  و اخترام را به کارگر تولید کننده  محصول با کیفیت ایرانی برمی انگیزد. شاید باید به درون خود مراجعه کنیم و ببینیم چرا نمی توانیم با حمایت از کالای با کیفیت ایرانی در عمل بر دست کارگر ایرامی بوسه بزنیم. همیشه در برابر تواضع و فروتنی، تکبر و غرور قرار دارد!

۵. باید حل شود…

((مشکلاتی را مطرح میکردند که این مشکلات، هم مال کارآفرین است، هم مال کارگر است؛ مشکل بیمه، مشکل کمبود امکانات، مشکل نقدینگی، مشکل موانع مالیاتی، مشکل از ناحیه‌ی بانک، مشکل از ناحیه‌ی وزارت اقتصاد، مشکل از جاهای مختلف؛ این مشکلات باید برطرف بشود، باید به‌طور جازم و کامل اقدام بشود برای رفع این مشکلات. وقتی مشکلات برطرف شد، وقتی کالای ایرانی مورد حمایت قرار گرفت، وقتی قدر کار کارگر ایرانی دانسته شد، آن‌وقت دیگر ما شاهد این نخواهیم بود که یک کارخانه‌ای بگوید «من با یک‌سوّم ظرفیّت دارم کار میکنم»)). بعضی ها منتظر فتوا یا حکم حکومتی از رهبر در برابر مشکلات کشور هستند. درصورتی که تاکیدات بایدی ایشان خود نشان دهنده حساسیت رهبر انقلاب نسبت به آن موضوع مهم است و نیازی به هزینه کردن فتوا و حکم حکومتی نیست. عمل کننده خود می تواند برای عمل به این تاکیدات وجدان خود را قاضی کند.

۶. مریضی خطرناک

((چرا یک عدّه‌ای اصرار دارند پولشان را بریزند در جیب کمپانی خارجی؟ این چه مرضی است که جنس خارجی باید مصرف بشود؟ یک‌وقت جنسِ ایرانیِ مشابه نداریم، خب بله، بحثی نیست؛ بعضی از اجناس هست که تولیدش در داخل منطبق با صرفه نیست، صرفه ندارد؛ خیلی خب! در داخل، جنس مشابه آن را نداریم. [امّا وقتی] مشابه جنسی در داخل هست، تولید میشود و در کیفیّت هم بعضی مثل کیفیّت مشابه خارجی است، بعضی بالاتر از کیفیّت مشابه خارجی است، چرا بایستی یک عدّه‌ای اصرار داشته باشند که حتماً بروند جنس خارجی و فلان مارک خارجی و مانند اینها را مصرف کنند؟ این چه مرضی است؟ این چه بدفهمی و کج‌فهمی‌ای است که بعضی دارند؟ کالای ایرانی مصرف کنیم. تصمیم بگیریم؛ مؤسّسات بزرگ، خود دولت، دیگران، همه تصمیم بگیرند که از کالای [ایرانی حمایت کنند])). در این سخنان دو نکته مهم وجود دارد، نکته اول: مریضی قلمداد کردن خرید کالای خارجی در صورت وجود مشابه با کیفیت داخلی. این مریضی بر اساس صحبت های گذشته ایشان، تعلق خاطر به برندهای خارجی است که از زمان طاغوت در روح و مغز ما ایرانیان ریشه دوانده است. نکته دوم: وجود طیف وسیعی از کالاهای با کیفیت ایرانی در بازار است. در لوازم خانگی، کیف، کفش، پوشاک، نوشت افزار، پوشاک، شوینده، بهداشتی، مواد غذایی و…تولید کنندگان ایرانی محصولات خود را در تراز جهانی نشان داده اند.

۷. چه موقع می توانید روی کمک ملت حساب باز کنید؟

((امروز همه‌ی دنیا به هم مربوط و متّصل است امّا تکیه‌ی به بیرون از مرزها غلط اندر غلط است؛ نباید تکیه کرد. بله، بروند با زرنگی، با تدبیر، با سیاست‌گذاری درست، با پیگیری صحیح، با جدّیّت، ارتباطات با دنیا [برقرار کنند]. دنیا بزرگ است؛ دنیا که فقط آمریکا و چند کشور اروپایی نیست؛ دنیا خیلی وسیع است؛ بروند ارتباطات را برقرار کنند به آن مقداری که لازم هست امّا چشم ندوزند به هیچ نیروی خارجی؛ چشم بدوزند به عنصر داخلی، چشم بدوزند به این ارزش بزرگ: نیروی انسانی داخل. وقتی مردم ببینند که ما مسئولین اصرار داریم بر اینکه مشکلاتمان را در داخل حل کنیم و از ظرفیّتهای داخلی استفاده کنیم، ولو یک سختی‌ای هم برایشان پیش بیاید، تحمّل میکنند، کمکمان میکنند؛ این را مسئولین محترم کشور باید توجّه داشته باشند که تکیه‌ی به خارج نبایستی کرد)).
رهبر در این قسمت از سخنان خود راه برانگیختن همدلی و همراهی مردم رابه مسئولین نشان می دهند. به عبارتی هنگامی که مسئولان روی حداکثر ظرفیت داخلی برنامه ریزی کنند، می توانند روی کمک های مردمی حساب ویژه ای باز کنند.

نویسنده: محمد رضا مرندی

زیست؛ بازار زندگی ایرانی…

 

 

 

 

 

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *