سلبریتی ها چگونه می توانند از کالای ایرانی حمایت کنند؟

چرا شخصیت های محبوب مانند هنرمندان و ورزشکاران صحبتی درباره حمایت از کالای ایرانی به عنوان شعار سال نکردند؟

بیاییم موضوع را اینگونه بازگو کنیم که آیا کالای ایرانی به آن سطح کیفیت  دلخواه نرسیده است که کسی از صحبت درباره کالای ایرانی خجالت زده نشود؟ برمیگردیم به بیانات مقام معظم رهبری که در گوشه ای از سخنان خود به این مسئله پرداختند. می فرمایند باید تعصب نسبت به کالای ایرانی داشته باشیم مانند تعصبی که به تیم مورد علاقه مان داریم .وقتی به تیم محبوبتان تعصب دارید، باختن و بد بازی کردن آن را تحمل ‌می کنید، اگر ضعف تیم‌تان هم از حد رد شود، چون خودتان را جزئی از تیم می دانید دست از هواداری برنمی‌دارید بلکه بدنبال اعتراض و اصلاح کردن بر می‌آیید. ما باید با کالای داخلی هم همینگونه روبرو شویم. اگر به تولید ملی تعصب داشته باشیم ضعف و خطای گاه گاه آن را تحمل می کنیم، اگر هم از حد رد شد بدنبال اعتراض و اصلاح برمیاییم، نه اینکه بی تفاوت از کنار آن رد شده و تیم خود را عوض کنیم.

وقتی یک فرد مشهور مردم را به کالای ایرانی سوق دهد، مردم تحت تاثیر قرار گرفته و به دنبال کالای ایرانی خواهند رفت. شاید با خود بگویید که بعضی از هنرمندان در گذشته حمایت خود را از کالای ایرانی اعلام کردند. درست است! ولی زمان شناسی در رساندن پیام تاثیر زیادی دارد. وقتی همه هماهنگ با رهبر جامعه شعار سال را فریاد بزنند تاثیر بیشتری دارد تا زمانی که فریادهای پراکنده در زمان های متفاوت به گوش برسد.

سوال اینجاست سلبریتی ها چگونه می توانند حمایت خود از کالای ایرانی را اعلام کنند؟ سلبریتی ها می توانند در صفحات شبکه های اجتماعی خود مانند اینستاگرام، فیسبوک و توییتر و… حتی با یک پوستر از تولید ملی و شعار سال حمایت کنند و یا در مصاحبه ها و مراسم های مختلف حمایت خود را بیان کنند. آنها می توانند در عمل با پوشیدن لباس های ایرانی و بیان تجربیات خود از یک کالای با کیفیت ایرانی آن را به مردم معرفی کنند.

من اگر برخیزم تو اگر برخیزی…همه بر می خیزند…

در اینجا تاریخ را مرور می کنیم و حمایت قابل تقدیر برخی از هنرمندان از کالای ملی در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا را نمایش می دهیم:

مهدی فقیه

مهدی فقیه بازیگر پیشکسوت عرصه هنرهای نمایشی، شهروندان را به خرید کالای ایرانی ترغیب کرد و گفت:‌ خرید کالای ایرانی ، پایبندی به ارزشهای فرهنگ و هنر ایران زمین است.

این هنرمند اظهار کرد : زمانی که پارچه ایرانی با بته جقه ، ترمه و ترنج می تواند نقش های اهورایی بیافریند چرا ما باید لباس و پارچه و کالای خارجی مصرف کنیم ؟

وی خرید کالای ایرانی را گام نهادن در مسیر تعالی و توسعه اقتصاد ایرانی ارزیابی کرد و گفت : براستی ما از تولید کالای مرغوب و بهینه که یک سرو گردن از کالای خارجی بالاتر است چیزی کم نداریم، بسیاری از کالاهای ما به کشورهای همسایه صادر می شود و دوباره با مارک خارجی به کشورمان بازمی گردد.

فقیه گفت: این موضوع نشانگر آن است که تصور بهتر بودن کالای خارجی فقط یک پندار نادرست است، ایرانی باید به مرغوبیت و بهینه بودن کالای ساخت داخل اعتماد کند.

مجید مظفری

مجید مظفری گفت: برای حمایت از تولیدات داخلی باید دولت با تمام توان وارد این عرصه شود.
وی گفت: دولت می تواند با کاهش واردات، ارائه تسهیلات گمرکی به تولیدکنندگان برای افزایش صادرات و غیره از تولیدکنندگان کشور حمایت کند.
بازیگر فیلم سینمایی «سگ کشی» افزود: می توانیم در این عرصه از تجربیات موفق سایر کشورها همچون چین بهره مند شویم.
وی ادامه داد: مردم ایران زمین هیچ گاه نمی خواهند از تولیدکنندگان وطنی حمایت نکنند اما باید تولیدات نیز از لحاظ کیفیت دارای ارزش بالایی باشند.

مدیر کاخ مردمی جشنواره فیلم فجر خاطرنشان کرد: خرید کالای ایرانی در ایجاد اشتغال در کشور سهم بسزایی دارد زیرا سبب گردش چرخه کاری افراد زیادی اعم از تولیدکننده، فروشنده، واسطه گر، کارمند بانک، رانندگان و غیره می شود.

وی یادآور شد: به طور حتم خرید هر کالای ایرانی سبب اشتغال افراد زیادی به صورت زنجیره وار می شود و اگر این روند ادامه یابد بیکاری ریشه کن می شود.
این بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون کشور افزود: به نوبه خود و به عنوان یک ایرانی سعی می کنم از تولیدات داخلی استفاده کنم اما شرط اصلی برای من کیفیت مناسب و مطلوب کالای مورد نیاز است.

وی با استقبال از راه اندازی کمپین خرید کالای ایرانی توسط خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) گفت: باید تمام مردم ایران از این کمپین حمایت کنند، زیرا سبب رونق اشتغال و خروج بنگاه های اقتصادی از حالت ورشکستگی می شود.

کامران تفتی

کامران تفتی بازیگر خوش آتیه تلویزیون گفت: حمایت از خرید کالای ایرانی که این روزها کمپین آن در فضای مجازی راه اندازی شده، مصداق عینی عشق به کشور و حمایت از تولیدات داخلی است امیدوارم همه و همه در این کمپین شرکت کنند.

تفتی با بیان اینکه مردم ایران همواره با عشق و علاقه از رویکردهای اقتصادی و تقویت معیشت جامعه حمایت می کنند، اظهار کرد: در عین حال نیز باید به نیاز، انتخاب و سلایق مردم احترام گذاشت، و کالاها با کیفیت بهتر، تنوع بیشتر و بر اساس نیاز تولید شود.

بازیگر سریال تلویزیونی «زیر هشت» ادامه داد: حمایت از مصرف کالای ایرانی باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل و به مردم در این زمینه اطلاع رسانی درستی شود زیرا خرید کالای ایرانی منجر به رونق اقتصاد و افزایش تولیدات ملی خواهد شد.

تفتی با بیان اینکه تولید کالای با دوام و با کیفیت نمادی از فرهنگ یک کشور است، تصریح کرد: با توجه به اینکه در کشوری با فرهنگ غنی و باستانی زندگی می کنیم، بهتر است برخی از کالاهای ایرانی در اشکال متنوع نمادی از آداب و سنن ما باشد و این باعث می شود که در دنیا نیز فرهنگ ایرانی شناخته تر شود.

بازیگر فیلم سینمایی «مرگ کسب و کار من است» خاطرنشان کرد: بهره گیری از تکنیک های مختلف می تواند افراد جامعه را با مزیت برندهای ساخت داخل آشنا ساخته و افراد را در انتخاب و خرید کالای ایرانی ترغیب کند.

ستاره اسکندری

ستاره اسکندری با دعوت از مردم برای حمایت و خرید از کالای ایرانی، این اقدام را رونق بخش اقتصاد داخلی کشور دانست.

ستاره اسکندری ضمن تاکید بر خرید کالای ایرانی بویژه پوشاک افزود: پوشاک یک هویت ملی است و حمایت از طرح های ملی که تلفیقی از شخصیت و محلیت افراد است، علاوه بر رونق اقتصاد داخلی این صنعت، در سطح دنیا نیز بازتاب فراوانی خواهد داشت.

وی از متولیان و دست اندرکاران و سیاستگذاران خواست از طراحان جوان ایرانی با دادن امکانات و تسهیلات مالی حمایت کنند تا آنان بتوانند تبدیل به یک برند معتبر شده و در سطوح بین المللی نیز شناخته شوند.

بازیگر سریال تلویزیونی «شوق پرواز» با بیان اینکه، راه اندازی کارگاه های مختلف در زمینه پوشاک از جمله پوشش برای زنان علاوه بر حمایت از خرید کالای ایرانی زمینه اشتغال را نیز فراهم می آورد، اظهار کرد: وقتی دولت از تولیدکنندگان حمایت ویژه ای کنند، آنان نیز کیفیت کار را ارتقا داده و سعی خواهند کرد کالاهای خود را به بهترین نحو تولید کنند.

اسکندری تصریح کرد: همچنین باید شرایط تولید کالا بگونه ای باشد که در دسترس همه مردم قرار گیرد و مردم نیز به این باور برسند که کیفیت کالای ایرانی بالاتر از کالای خارجی است.
بازیگر سریال تلویزیونی «زعفرانی» با بیان اینکه خلاقیت ها باید تنها برای تولید کالای ایرانی بکار گرفته شود، گفت: جامعه ایرانی مختص ما است و باید بتوانیم کالاهایی را تولید کنیم که گویای فرهنگ و تمدن ما باشد.

زیست؛ بازار زندگی ایرانی…

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *