چگونه می توان یک هفت سین بدون اسراف درست کرد؟

عید نوروز فرصت خوبی برای نهادینه سازی فرهنگ اقتصاد مقاومتی است. در شبکه های اجتماعی کمپین هایی برای استفاده کردن از دیگر گیاهان در سفره عید مطرح شده است. این موضوع مخالفان و موافقانی دارد. در این مقاله به راهکارهای سبزه کاری جدید و صرفه جویی در سفره هفت سین می پردازیم:

روش های صرفه جویی در سفره هفت سین

بحران تخریب محیط زیست، بحرانی جهانی است که همه ما می‌توانیم قدمی هرچند کوچک در پیشگیری از بروز این مشکلات و بحران ها بر داریم. شاید سال نو و سفره هفت ‌سین، بتوانند اولین قدم‌ های ما برای حفظ محیط زیست باشند. ما می ‌توانیم با رعایت این ۴ نکته ساده و عملی، محیط زیست‌مان را برای نسل ‌های آینده هم نگه داریم:

استفاده نکردن از ظروف پلاستیکی

به‌ هیچ عنوان از ظروف پلاستیکی برای هفت‌سین خود استفاده نکنید. ظرف‌های مسی، سیلیکونی و سفالی می‌توانند گزینه‌های بسیار  بهتری باشند.

از نخود سبزه درست کنید

به جای گندم، از نخود آبگوشتی برای سبزه استفاده کنید. جوانه ‌ها و خود این نخود را سبز کرده، چیزی حدود ۳ برابر بیشتر از نخود معمولی پروتئین دارند و تنها ۳٪ درصد چربی به بدن تان می ‌رسانند.

دور نریختن سبزه

از امسال، سبزه‌ کُشی ممنوع! شما می‌توانید از همین نخودهای سبزکرده برای تهیه آبگوشت و آش سیزده به‌در یا سبزی‌پلو با نخود شب عید کمک بگیرید و پروتئین و ریز مغذی ‌های بسیار زیادی به بدن ‌تان برسانید.

کشتن ماهی ها ممنوع

ماهی های قرمزِ گلی می‌توانند حتی الامکان تا ۲۰ سال هم عمر کنند و ما با حبس کردن آن در شرایط نامناسب و تُنگ‌ های  تنگ و خفه هفت‌ سین، اجازه ۲۰ روز زندگی کردن هم به این موجود زیبا را نمی‌دهیم. به جای ماهی، از نماد یا چیزی شبیه به آن در هفت ‌سین استفاده کنید.

هفت سین عید با وسایل بازیافتی

دانش اموزان مدرسه ابتدایی غیر دولتی دخترانه گام اول ناحیه ۳ کرج با همراهی دانش اموزان مدرسه پسرانه رودکی اگر چه سفره هفت سین خود را با موادی ساختند که ریالی برای آن هزینه نشد، اما این اقدام آنها گام بلندی است در راستای عمل به اقتصاد مقاومتی و آنچه در این سفره به چشم می خورد مواد بازیافتی است. دانش اموزان این مدرسه با کارتن های شیر و … سفره هفت سین ساخته و درآمد حاصله از فروش را به بهزیستی تقدیم کردند. /سال ۹۵/تیتر یک

اندراحوالات سبزه عید، اسراف و اقتصاد مقاومتی…

الیوم بعد از ناهار که قیمه بادمجان بود، نشسته بودیم به ناخن گرفتن که خشایار دق‌الباب کرد. اف اف را زده، دیدیم در پارکینگ را گشوده به یک نیسان آبی دارد فرمان می‌دهد بیاید تو .عقب وانت لبریز از چند گونی بود که احتمال دادیم نخود و لوبیا باشد. سریع قبا برتن کرده علی‌رغم سنگینی بعد از ناهار، پله‌های عمارت را یکی دوتا یکی رفتیم پایین و سرسراغ کردیم که قصه چیست و این‌بار چه می‌باشد؟

خشایار عارض شد: تصدقت گردم اجازت بدهید این بار را خالی کنیم خدمتتان توضیحات عرض میکنم.

فرمودیم: اتفاقا بحث بر سر همین است که این بار چیست و در عمارت همایونی ما چه میکند. راننده ندا داد: ما کار و زندگی داریم. مواجب ما را بدهید برویم، دعواهایتان را بگذارید برای بعد. عصای تعلیمی بالا آوردیم که شما هم یحتمل شریک جرمید صبوری کنید لختی حل کنید مشکل پیش آمده را.

عارض شد: ما از صبح توی جاده بودیم. یک چای مینوشیم قدری توی ماشین میخوابیم. حل شد، بیدارم کنید باید بار ببریم به قصبات کرج.

فرمودیم: چشم .

بعد خشایار را کنار کشیده فرمودیم پدر سوخته باز چه نقشهای در سر داری بار این غول بیابانی چیست آمده در حیاط عمارت ما تخلیه شود؟

گفت: گندم، تصدقت گردم گندم!

فرمودیم: این همه گندم برای چه؟

گفت: بیزینس و تجارت!

فرمودیم: گندم فروشی یا نانوایی؟

عرض کرد: قربانت گردم الان چه ماهی است؟ فرمودیم: اسفند!

گفت: چند روز تا عید داریم؟

فرمودیم: حدود ۲۵ روز!

عرض کرد: سرسفره هفت سین رعیت چه میگذارند؟

فرمودیم: هفت سین دیگر!

گفت: باریکلا یکی از آن هفت سینها هم سبزه است. ۲۰۰۰ کیلو گرام گندم خریدهایم و بشقاب سفالی، میخواهیم سبزه سبز کنیم دم عید که رعیت در گیر خانه تکانی اند بفروشیم به خلقا… و دم عید پول و پلهای به جیب بزنیم.

فرمودیم: احسنت بعد آغوش واکردیم بیا بغلم… همینطور که آمد بغلمان گردنش را گرفتیم چنان فشار دادیم که راننده از خواب بیدار گشته که جدایمان کند. مقادیری فشارش دادیم و فرمودیم بپر از حجره همایونی مان چرتکه بیاور. همانطور که گردنش را میفشارد رفت و لختی بعد حاضر شد. چرتکه را به محضرمان آورد فرمودیم میخواهیم با رقم و عدد حرف بزنیم!

عرض کرد: بسما…!

فرمودیم: ایران چند نفر جمعیت دارد؟

عارض شد: شما بگو ۸۰ میلیون.

فرمودیم: یعنی چند خانوار؟

عرض کرد: حدود ۲۰ میلیون خانوار.

فرمودیم: حالا ۲۰ میلیون نه ۱۵میلیون خانوار! گیریم هر کدام صد گرم گندم سبزه بکارند. عرض کرد: خب!

فرمودیم: میشود یک میلیون و ۵۰۰هزار تن گندم بی زبان که نعمت خداست و قرار است نان شود. یک مدتی میماند و قشنگیای دارد و بعد میشود زباله و باید دور ریخت. گندمی که برکت خداست و نور دارد. تازه ذات همایونی مان مقدار آب مصرفی را چرتکه ننداختهایم. خشایار دستی به ریشش کشیده عارض شد: خب تصدق چه کنیم هفت سین که بیسبزه نمیشود .

فرمودیم: به حیاط خلوت بیا. راننده هم آمد و بشقاب بزرگ را نشانش دادیم و فرمودیم این جوانهها را میبینی همه هسته لیموترش و نارنج است که سر سفره دانه دانه جمع کردیم و پرورش دادیم و تا عید قد میکشند. راننده و خشایار تعجب فرموده،ای وا… گفتند و ما از کرده خود دلشادیم… ./روزنامه جام جم

روشی ابتکاری برای کاشت سبزه عید

بانوان ایرانی معمولا دانه های گندم، جو، ماش و حبوبات دیگر را برای نوروز می‌کارند که این کار سبب هدر رفتن مقدار زیادی از اقلام خوراکی می شود.

در این میان عبدالمجید قبیتی کارشناس ارشد و مشاوره کشاورزی در اهواز پیشنهاد جالبی ارائه داد که علاوه بر جلوگیری از اسراف دانه های خوراکی یک نوروز زیبا را برای هموطنان به ارمغان می آورد.

وی در همین ارتباط توضیح داد: در ایام پائیز و زمستان که فصل های مصرف مرکبات از جمله پرتقال، نارنگی،پرن، لیمو ترش و … است پس از میل کردن این میوه های پرطرفدار و خوشمزه هسته های موجود را جمع آوری کنیم.

وی افزود: در ایام نزدیک به عید نوروز این هسته ها را به مدت ۴۸-۷۲ساعت درون آب خیسانده و بعد درون پارچه نخی مرطوب بگذاریم، پس از آن به مدت چند روز که به دمای هوای هر منطقه بستگی دارد شروع به جوانه زنی می کنند.

این کارشناس ارشد کشاورزی اضافه کرد: در این مدت پوسته اولیه هسته های میوه ها باز شده و بعد ۳-۴ روز به درون گلدان های کوچک که خاکی متوسط از نظر بافت دارد منتقل کرده و مقداری ماسه نرم روی آن ریخته که شرایط سخت بیرون زدن جوانه مشکل ساز نشود.

وی بیان کرد: پس از انجام این کار هر دو تا سه روز یک بار آبیاری سطحی انجام دهیم اما غرقابی نشود زیرا موجب پوسیدگی ساقه یا ایجاد بیماری گیاهی می شود.

قبیتی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از راه ها این است که دانه ها را پس از جوانه زدن درون بشقابی گذاشته که رشد اولیه مثل سبزه شب عید بشود.

وی به بیان مزایای کاشتن هسته های میوه ها پرداخت و گفت: با انجام این کار می توان پس از گذشت ایام نوروز آنها به داخل گلدان یا باغچه منزل یا درب منزل و یا اینکه در نهایت به نزدیکترین پارک محله منتقل کنیم تا اجر و ثواب کاشت نهال را که در روایات مختلف آمده نصیبمان شود.

این مشاوره کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود راهکاری هم برای صرفه جویی در آبیاری این سبزه ها ارائه داد و عنوان کرد: برای بهینه سازی مصرف آب در این سالهای خشکسالی و کمبود بارش استفاده از باقیمانده آب نوشیدنی در لیوان بعد از مصرف است، یعنی اینکه ته مانده آب را به مصرف و نیاز گیاه رسانده و یا جمع آوری برای مصارف آتی شود که دو بعد صرفه جویی آب و توسعه پایدار و در نهایت فرمایش مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصاد مقاومتی را داشته باشیم./خبرگزاری علم وفن آوری استان خوزستان

زیست؛ بازار زندگی ایرانی…

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *