کتاب همه فن حریف اقتصاد مقاومتی!

کتاب «اقتصاد مقاومتی؛ تفسیر جهاد کبیر» به نوشته اکبر ابدالی‌ محمدی، به همت انتشارات بزرگ جهاد دانشگاهی قم منتشر شد.

کتاب «اقتصاد مقاومتی؛ تفسیر جهاد کبیر»، در همین راستا توسط اکبر ابدالی محمدی مدرس دانشگاه، کارشناس صنعت و عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی کشور تألیف و توسط انتشارات جهاد دانشگاهی روانه بازار شده است.

موضوع اصلی کتاب

این کتاب با نگاهی فرهنگی، تاریخی و مصداقی به بررسی ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی پرداخته که در نوع خود جالب توجه میتواند باشد. ویژگی اصلی این کتاب این است که به دور از مشهورات جامعه و برداشت های نادرست حسی برخی از نخبگان، در فضای واقعی به اقتصاد مقاومتی پرداخته است. حضور همزمان نویسنده در دانشگاه و بخش صنعت و عضویت در انجمن اقتصاد مقاومتی کشور باعث مطرح شدن مسائل کاربردی و واقعی در ارتباط با اقتصاد مقاومتی و تولید ملی شده است و این کتاب از بیان مسائل کلی و غیر واقعی فاصله گرفته است. ذکر مصدایق کاربردی و مثالهای فراوان موجود در این کتاب می تواند برای روحانیون و مبلغین بسیار جالب و جذاب باشد.

با توجه به فقدان الگوهای عملی و امروزی برای اقتصاد مقاومتی، پرداختن به سیره عملی علما و نقل اقدامات مکتوب و عملی آنها برای حمایت از تولید ملی و مبارزه با نفوذ اقتصادی دشمن می تواند الگویی اثر بخش برای روحانیون و آحاد جامعه باشد. بررسی نقش مخرب سازمان های بین المللی مثل سازمان تجارت جهانی (WTO)، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول  (IMF)در توسعه کشورها با ذکر مصادیق از دیگر موارد خواندنی این کتاب است.

نکات جالبی از کتاب

در بخشی از این کتاب به نقل از سیدمحمدکاظم طباطبایی یزدی، صاحب کتاب «عروه» آمده است: نوکری فرنگی که موجب تقویت شوکت ایشان است و پولی که از این راه بدست می آید، حرام است.

همچنین در بخش دیگری از کتاب به نقل از مؤسسه مطالعاتی واشنگتن آمده است: فرمول «اقتصاد مقاومتی» که [آیت الله] خامنه ای، رهبر ایران پیشنهاد کرده است برای تحرکِ بخشِ غیرنفتی ایران، راه بسیار بهتری جهت ایجاد فرصت های شغلی است که به شدت در ایران مورد نیاز است. همچنین براساس اعلام مؤسسه تحقیقاتی وان دیوایس انگلیس، چیزی حدود۷۳ درصدی مردم ایران متاسفانه به کالای خارجی گرایش دارند.

در بخش دیگری از کتاب «اقتصاد مقاومتی؛ تفسیر جهاد کبیر» به نقل از آنتونی پارسونز سفیر اسبق انگلیس در ایران آمده است که خطاب به بازرگانان انگلیسی می گوید: در ایران به میزان حداقل ممکن سرمایه گذاری نمائید و صنایعی را انتخاب کنید که قطعات آن از انگلستان وارد شود؛ مانند صنایع مونتاژ که در واقع سوارکردن قطعات صادراتی انگلیسی در ایران است. ایران یکی از بهترین بازارهایی است که شما (بازرگانان انگلیسی) می توانید برای مصرف کالاهای خود در جهان سوم پیدا کنید.

این کتاب مطالبی در مورد جنگ اقتصادی، تحریم، نفوذ اقتصادی، سیره علما در حمایت از تولید داخلی، تحلیل وضعیت تولید ملی، اقدامات امیرکبیر در حمایت از تولید ملی، پاسخ به شبهات در مورد اقتصاد مقاومتی و اسنادی از نفوذ اقتصادی در ایران ارائه شده است.

همچنین کتاب «اقتصاد مقاومتی؛ تفسیر جهاد کبیر» محتوای لازم برای مبلغین اقتصاد مقاومتی را ارائه می دهد.

معرفی فصول کتاب

این کتاب در ۹ فصل تهیه شده عناوین آن به شرح زیر است:

بخش اول: جنگ اقتصادی
بخش دوم: تحریم های اقتصادی
بخش سوم: نفوذ اقتصادی
بخش چهارم: درباره اقتصاد مقاومتی
بخش پنجم: نفی سلطه اقتصادی اجانب
بخش ششم: سیره علما در حمایت از تولید ملی و  داخلی
بخش هفتم: مبارزه امیرکبیر با سلطه اقتصادی اجانب در ایران
بخش هشتم: پاسخ به چند شبهه در مورد اقتصاد مقاومتی
بخش نهم: اسناد و مصادیقی از نفوذ اقتصادی

فصل اول تا سوم این کتاب به موضوع جنگ اقتصادی پرداخته و موضوع تحریم اقتصادی و نفوذ اقتصادی به خوبی بحث شده است و مصادیق و مثال های فراوان داخلی و خارجی در این زمینه ذکر شده است. فصل چهارم این کتاب علاوه براین که به آسیب شناسی فرهنگی موضوع اقتصاد مقاومتی پرداخته، در مورد تولید ملی و مسائل و مشکلات آن به تفصیل و به صورت کاربردی جذاب مطرح شده است.

فصل پنجم و ششم کتاب به نقش علما و سیره اقتصادی آنها در مبارزه با نفوذ اقتصادی دشمن پرداخته که تا کنون کمتر مطرح شده است. ذکر مصادیق عملی از سیره علما و بیان اقدامات آنها از نقاط قوت این کتاب است.در فصل هفتم کتاب به اقدامات امیرکبیر برای رونق اقتصاد کشور و حمایت از تولید و مبارزه با نفوذ اقتصادی انگلیس و روسیه در بازار ایران اشاره شده است.

فصل هشتم کتاب به شبهات مطرح در خصوص اقتصاد مقاومتی که در بین مردم و نخبگان کشور مطرح شده پرداخته است. این شبهات و پاسخ به آنها حاصل تجربه سه ساله نگارنده در تبلیغ و گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی و تحقیق و پژوهش در عرصه واقعی تولید است. خود این شبهات تبدیل به یک مانع فرهنگی برای محقق شدن اقتصاد مقاومتی هستند که اگر مبلغین به آنها اشراف داشته باشند بخشی از مشکلات گفتمانی در این زمینه حل می شود. فصل پایانی کتاب هم اسنادی از نفوذ اقتصادی در ایران را قبل و بعد از انقلاب به تصویر کشیده است.

نکته قابل توجه در چاپ این کتاب این است که  این کتاب از کاغذ پارس که تولید داخلی است تهیه شده و برای تهیه آن هیچ درختی قطع نشده بلکه از تفاله نیشکر استفاده شده است.

یادآور می شود کتاب «اقتصاد مقاومتی؛ تفسیر جهاد کبیر» به قلم اکبر ابدالی ‎محمدی، توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد قم، در قطع وزیری و در ۴۶۱ صفحه به انتشار رسیده است.

علاقه مندان برای تهیه این کتاب با شماره ۳۷۷۴۶۹۹۲ ۰۲۵ تماس بگیرند.

زیست؛ بازار زندگی ایرانی…

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *