آیا تحریم محصولات سامسونگ کافی است؟

تلفن هوشمند سامسونگ، هدیه ای که برای شش هزار و دویست ورزشکار شرکت کننده در المپیک زمستانی در نظر گرفته شده بود، به بهانه تحریم ایران به ورزشکاران ایرانی تعلق نگرفت. سامسونگ علت این موضوع را تحریم هایی که علیه ایران وضع شده است اعلام کرد! واکنش تند کاربران مجازی به این اقدام سامسونگ با هشتگ هایی برای تحریم کالاهای وارداتی سامسونگ همراه شد. به دنبال پاسخ به این پرسش هستیم که آیا باید فقط محصولات سامسونگ را تحریم کرد. در اینجا دلایلی ذکر می شود که باید خیلی از کالاهای وارداتی را تحریم کرد:

۱. شماری از کالاهای وارداتی مربوط به کشورهایی می شوند که دشمنی آشکاری با ملت ایران دارند، در دشمنی ها نقش پنهان و یا در سایه را بازی می کنند و یا ارزشی برای پاسپورت و شخصیت ایرانی در رفتار خود قائل نیستند. به عنوان مثال: کالای آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی، چینی(چین حساب بانکی بازرگانان ایرانی را می بندد و آن ها مجبورند با حساب کارمندان چینی خود با چین تجارت کنند!)، کانادایی(توهین های متعدد کانادا به ایران در سال های متوالی بعد از انقلاب)، بعضی کشور های عربی که پشتیبان داعش و یا توهین کننده به ایران هستند و…

۲. خیلی از کالاهای وارداتی، محصولاتی هستند که در ایران ظرفیت تولید آنها برای کل و یا اکثر جمعیت ایران وجود دارد. به عنوان مثال: پوشاک، مواد غذایی، مرکبات، چای، لوازم خانگی،لوازم الکترونیکی، مبلمان، اسباب بازی، نوشت افزار و… محصولاتی هستند که ایران توانایی تولید آن ها از نظر کیفیت  در رقابت با محصولات وارداتی را دارد.

۳. کالاهایی هستند که تنها مزیت آنها خروج ارز از کشور است. این محصولات شامل کالاهای لوکس، مواد غذایی غیر ضرور، تجهیزات ساختمانی(به عنوان مثال یک سنگ نمای ساختمانی با رنگ و کیفیتی خاص) و… است. و می توان از محصولات داخلی جایگزین استفاده و یا از خرید ان ها صرف نظر کرد.

هدیه جی ال ایکس به ورزشکاران المپیک زمستانی

منصور امینی رئیس سازمان فضای مجازی سراج در توئیتی نوشت: «طی هماهنگی که با مدیرعامل شرکت GLX داشتم  قرار شد یک دستگاه گوشی آریا ۱ توسط شرکت جی‌ال‌ایکس و یک دستگاه گوشی شاهین که در اردیبهشت‌ماه توسط این شرکت ارائه می‌گردد توسط سازمان سراج به ورزشکاران کشورمان در المپیک زمستانی هدیه گردد».

تنها چند قدم مانده است

موج حمایت از محصولات ایرانی تاثیر مثبتی در واکنش فروشندگان در بازار داشته است. در اینجا به مثالی اکتفا می کنیم: در گذشته اگر از یک فروشنده می پرسیدید که آیا این کالا ایرانی است، از خارجی بودن جنس خود تعریف می کرد و یا شک می کرد که شما به کالای ایرانی علاقه مندید یا خیر. اکنون زمانی که از ایرانی بودن محصول می پرسید با افتخار و غرور از ایرانی بودن آن می گوید. این موضوع نشان می دهد راه زیادی تا ایجاد زمینه اشتغال فراگیر و حمایت از تولید ملی نمانده است.

زیست؛ بازار زندگی ایرانی…

 

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *