شغل مادری

سخت ترین و مهمترین رشته دنیا چیست؟

پیچیده ترین رشته دنیا چه رشته ای است؟ رشته ای که همه رشته های علمی دیگر در برابرش سر تعظیم فرود بیاورند، کدام است؟ کدام رشته است که پر از خلاقیت، نوآوری، عشق و پیچیدگی های بی نهایت است؟ کدام رشته است که انتهایی برای پیشرفت در آن وجود ندارد؟ کدام رشته است که متغیر های تاثیرگذار در آن قابل شمارش نیستند؟

این رشته مخصوص زنان است. رشته ای که اگر زنان می خواهند خود را در جامعه با کلاس و خیلی علمی جلوه دهند، می توانند از این رشته خود تعریف کنند. می توانند همه رشته های مهندسی دیگر که خانم ها به آن افتخار می کنند را وادار به خضوع و خشوع کنند. نام این رشته ارزشمند مدیریت خانه است. خلاصه این رشته در همسرداری و تربیت فرزند است. اگر مادری بخواهد نیازهای پدر خانواده و فرزندان را با توجه به فرهنگ ایرانی اسلامی با بهترین عملکرد پاسخگو باشد، پیچیدگی های این رشته خود را بیشتر نشان می دهد. خروجی های این رشته فرزندانی است که بهترین خدمات فردی به خانواده خود و  فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را به جامعه ارائه می دهند.

متغیرهایی که مادر ایده آل برای سخت ترین، پیچیده ترین، زیباترین، احساسی ترین و مهندسی ترین و مهمترین شغل دنیا در نظر می گیرد، را به طور خلاصه مرور می کنیم:

متغیر تغذیه: غذاهای مادر باید آنقدر خوشمزه و متنوع باشد که خانواده متمایل به غذاهای فست فودی و هله هوله نشود و بعضی مادران خودشان به صورت سالم بعضی غذاهای فست فودی و میان وعده ها را طبخ می کنند . مادر مزاج فرزندان و پدر خانواده را می شناسد و متناسب با آنها غذا تهیه می کند، مصلحاتی برای تعدیل کردن غذای هر کدام از آنان درنظر می گیرد که باعث مثلا سرد شدن بیش از حد مزاج فرزند نشود.

متغیر خواب: مادر شرایط خواب و استراحت پدر خانواده را با توجه به ساعت کاری او فراهم می کند. خواب فرزندان در زمان مناسب اتفاق می افتد و شرایط آرامش و سکوت برای آنان مهیا می شود. طبق فرهنگ ایرانی اسلامی بعضی زمان ها اکیدا نامناسب و کم بازده برای خوابید ن است مثلا بین اذان صبح و طلوع آفتاب یا زمان اذان ظهر و اذان مغرب و بعضی زمان ها برای خواب خیلی مناسب است مانند خواب قیلوله نیم ساعت به نماز ظهر و… مادر با برنامه ریزی فرزندان را به زمان های مناسب خواب عادت می دهد.

متغیر نیاز عاطفی: هر کدام از فرزندان و پدر خانواده به محبت و عشق مادر در شرایط زمانی و مکانی متفاوت نیازمندند. هر کدام در شادی و غصه انتظار حمایت عاطفی او را دارند. همدردی، همدلی و همزبانی از نیازهای عاطفی خانواده به مادر است.

متغیر شرایط زمانه: با پیشرفت علم و به روز شدن ابزار کار، تفریح و…، سبک زندگی سریعا تحت تاثیر قرار گرفته است. مانند ورود ابزار موبایل، فضای مجازی، بازی های رایانه ای به زندگی.  مادر اگر خود را از نظر اگاهی ها و تحلیل ها به روز نکند از قافله نسل جدید جا می ماند. و نمی تواند سیاست گذاری درستی در تربیت فرزند و تعامل با شوهر داشته باشد.

متغیر فرهنگ ایرانی: برای آشنا کردن فرزندان با تاریخ و هنر این مرز و بوم مادر مطالعاتی در زمینه داستان، شعر، تاریخ و فرهنگ اصیل ایرانی دارد.

متغیر فرهنگ اسلامی: آموزش مبانی، تکالیف و عادت های دینی از کودکی به صورت مستقیم و غیر مستقیم مطالعه، هوشمندی و عمل خالصانه مادر را می طلبد.

متغیر اطرافیان فرزند: مادر بر روابط اجتماعی فرزند با دوستان و آشنایان نظارت می کند و اطرافیان را تاثیرگذار در آینده فرزند خود می داند.

متغیر ادب: سبک زندگی را می توان در آداب و عادت های هرفرد بررسی کرد. آداب رندگی و عادت های فرزندان و حتی پدر خانواده بسیار تحت تاثیر نوع رفتار و آدابی است که مادر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در محیط خانه تعریف می کند.

متغیر شرایط مطلوب خانه: تمییزی  و مرتب بودن خانه، مطلوب بودن فضای خانه برای استراحت، رسیدگی به گیاهان آپارتمانی در خانه، تمییزی به موقع لباس ها، آماده شدن به موقع غذا و… همه ایثار و فداکاری هایی است که مادر برای کسانی که بهشان عشق می ورزد انجام می دهد.

متغیر کتاب و بازی: برای رشد مناسب فکری و روحی فرزند، مادر با توجه به سن و روحیات فرزند، اقدام به تهیه و مدیریت استفاده از  کتاب و بازی مناسب سن و  روحیات فرزند می کند. به ویژه با نگاه فرهنگ ایرانی اسلامی این موضوع تخصصی تر نیز می شود.

متغیر سلامتی: مریضی، بی حوصلگی، افسردگی و هر نوع چالش در سلامتی جسمی و روحی پدر و فرزندان مادر را به تکاپو برای حل مشکل می اندازد.

متغیر فامیل و همسایه ها: یک خانواده با نگاه انسانی و اسلامی دارای ارتباط گریزناپذیر با فامیل و همسایه ها است. کمک به رفع نیاز متقابل، مدیریت رفت و آمد و تعریف اندازه روابط همه وظایفی است که به طور ناخودآگاه بر روی دوش مادر سنگینی می کند.

متغیر اسراف:برای اینکه غذاها اسراف نشود و همینطور غذاهایی با مواد اولیه سالم، تازه و با تنوع به دست اهل خانه برسد، مادر برنامه ریزی دقیقی برای خرید ، طبخ و ارائه آن به اهل خانه انجام می دهد.

متغیر پروژه ها: پروژه های بزرگ و کوچکی در زندگی مادر تعریف می شود. پروژه بارداری، زایمان و دوران شیردهی که مادر نوع تغذیه و فعالیت خود و فرزند را مدیریت می کند. پروژه مدیریت فرزند یا همسر مریض، پروژه ازدواج فرزندان، پروژه دوران بحرانی بلوغ فرزند(از نظر نوع تغذیه و چالش های روحی و فکری)، پروژه کنکور دادن فرزند! و…اینها مثال هایی از پروژه های فراوان یک مادر در نقش ارزشمند مادری و همسری است.

متغیر اجتماعی و سیاسی: مادر عضوی از جامعه است و نمی تواند نسبت به اتفاقات جامعه بی تفاوت باشد. عکس العمل مادر به مسائل مهم جامعه مانند تشخیص، پیگیری و خرید کالای ملی، گسترش فرهنگ کار و تولید، مطالبه از مسئولین، امر به معروف و نهی از منکر، دفاع از حریم فرهنگی کشور،  و.. در تربیت فرزندان تاثیر گذار است و هم نوعی تکلیف اجتماعی، انسانی و ملی بر دوش اوست.

متغیر برنامه ریزی: تمام وظایف و ایثارگری های مادر از مدیریت خانه تا مدیریت عاطفی، روحی و جسمی فرزندان و همسر نیازمند برنامه ریزی دقیق، همراه با اولویت بندی و هدفگذاری دقیق است. در غیر این صورت مادر وقت کم می آورد و یا بعضی فرصت های ناب را از دست می دهد.

مطمئنا متغیر های مهندسی و مدیریتی زیادی است که می توان به آن ها اشاره کرد و در این متن از قلم افتاده است. اکنون معنای بهشت زیر پای مادران بهتر درک می شود و خداوند همیشه یاور این فرشته های دوست داشتنی است. در ست است که در بعضی موارد بالا همسر و فرزندانی که بزرگ می شوند کم یا زیاد یار و همراه مادر هستند، ولی مادر مدیریت و نقش اصلی این فضا را بر عهده دارد. دخترانی که می خواهند خود را در بزرگترین و پیچیده ترین موضوع مدیریتی و مهندسی وارد کنند، زندگی متاهلی منتظر آن ها است.

نویسنده: محمد رضا مرندی

زیست؛ بازار زندگی ایرانی…

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *