نوید آبادی؛ معرفی سه کارآفرین برتر روستایی

بسیاری از علاقمندان به کارآفرینی گمان می‌کنند که کارآفرینی چیز عجیبی است که نیاز به ایده های کارآفرینی خارق‌العاده‌ و تخصص‌های خاص دارد که فقط با سرمایه میلیاردی محقق می‌شود. در این مقاله به چند ایده کارآفرینی که با سرمایه های ناچیزی راه اندازی شده است میپردازیم.


روش کشت گلخانه ای مزایای بسیاری دارد. تولید در خارج از فصل، امکان کنترل عوامل محیطی، امکان کشت هر محصول در هر منطقه آب و هوایی، کنترل آفات و بیماری ها، مصرف کمتر آب، ‌راندمان بالای تولید، ‌دوام محصول پس از برداشت، قیمت بالاتر محصول برای فروش در خارج از فصل و مواردی از این دست مزایای این روش کشت هستند.


کارآفرینی جوان ۱۶ ساله


جوان کارآفرین ایوانی درباره نحوه ورودش به کار گلخانه ای می گوید:‌ از نظر مالی در سطح خوبی نبودیم. با اینکه ۱۶سالم بود احساس تکلیف میکردم که باید به اقتصاد خانواده ام کمک کنم. دانش آموز سوم دبیرستان بودم و دوست داشتم ادامه تحصیل دهم و مهندس شوم. در همین حال و هوا بودم که گلخانه متروکه همسایه نظرم را جلب کرد. با توجه به علاقه ام به کشاورزی تصمیم گرفتم گلخانه همسایه را احیا کنم. برای خرید گلخانه پول کافی نداشتم اما تصمیم گرفتم آن را از صاحبش اجاره کنم.


صاحب گلخانه راضی به اجاره دادن گلخانه اش نمی شد. او بر این عقیده بود که جوان ۱۶ ساله توان را اندازی گلخانه را ندارد. هرچند او در این اواخر به صورت مشارکتی شریک من در این گلخانه شد. دو برادر دوقلو دارم که از من کوچیک تر و دانش آموز هستند در امور گلخانه به من کمک می کنند برادر هایم با کمک کردن به من خرج تحصیلشان را خودشان در می آورند.

وی با اشاره به نقش تلاش در زندگی جوانان افزود: در شروع کار برای اینکه متوجه شوم چه محصولاتی در روستای سالم شهرستان ایوان بهتر کشت می شود چند نوع از محصولات را امتحانی کشت کردم و نتیجه خوبی گرفتم. گلخانه ما ۲۰۰ هزارمتر مربع مساحت دارد و برای ۶ نفر اشتغال زایی شده است. برای گلخانه سیستم آبیاری قطره ای را راه اندازی کردم زیرا که آب کمتری مصرف می شود و خیلی به صرفه است.


گلخانه دار ۱۹ ساله ایوانی با اشاره به رضایتش از درآمد گلخانه، گفت: سه روز یک بار محصولات مختلف از جمله خیار، گوجه، فلفل، بادمجان و سبزیجات را چیده و از هر محصول ۳۰ کیلو بسته بندی می کنیم و به بازار می بریم.


این کارآفرین نیز ادامه داد: محصولاتمان را به بازارچه اصلی میوه تره و بار ایوان می بریم. در حال حاضر از درآمد گلخانه راضی هستیم. چرخ اقتصاد خانواده به راحتی از این گلخانه می چرخد. قصد توسعه ببیشتر گلخانه راداریم. با این کار هم اشتغال زایی بیشتری به وجود می آید هم درآمد گلخانه بهتر خواهد شد.


کشاورزی گلخانه ای به اندازه کشاورزی روی زمین جذاب نیست. در این نوع کشاورزی همه چیز مصنوعی است و اثری از نور خورشید نیست، اما سود گلخانه دها برابر کشاورزی معمولی است. البته اگر میخواهید در این کار موفق باشید باید فاصله محل زندگیتان با گلخانه کم باشد تا بتوانید ۲۴ ساعته به آن سر بزنید و در مواقع بحرانی مثل تگرگ و برف و باران به داد آن برسید.


رنگ و رو محصولات گلخانه ای هم معمولا بهتر از محصولات زمینی است، اما از نظر طعم معمولا محصولاتی که در زمین زراعی کشت می شوند کیفیت بهتری دارند. علاوه بر این، کشاورزی گلخانه‌ای این امکان را به کشاورز می‌دهد که بذر را دستکاری کند و محصولات جدیدی تولید کند و کسب و کار خود را توسعه دهد.

خانم کارآفرین روستایی که از صفر شروع کرد


سیده زینب سیدین کارآفرین زن روستایی از منطقه هیچرود چالوس است که کارش را از صفر آغاز کرد و حالا ۳۰ نفر با این زن کارآفرین کار میکنند.


این کارآفرین نمونه که در همایش تقدیر از تولیدگنندگان و کارآفرینان برتر کشور توسط وزیر کشور تقدیر شده، کار بسته بندی انواع سبزیجات و وسایل موردنیاز آشپزخانه را به همراه گروهی از زنان خانه دار انجام می دهد که علاوه بر آسانی کار خانوارهای این منطقه، درآمد خوبی را بدست می آورند و ۳۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم از کار وی بهرمند می شوند.


سیده زینب سیدین گفت:‌ هر هفته حدود ۸ تن انواع محصولات غذایی و سبزیجات مورد نیاز در آشپزخانه را بسته بندی کرده و به مکان های فروش عرضه می کند. حدود ۲۰ نفر مستقیم و ۱۰ نفر غیر مستقیم از این اشتغال زایی بهرمند می شوند، در حقیقت این کار باعث شده ۳۰ خانوار از آن امرار معاش کنند.


خانم سیدین می گوید: پسرم فارغ التحصیل صنایع غذایی نیز در این شغل مشغول است و بدون نیاز به شغل دومی در اینجا کار می کند. این کار هم با تحصیلاتش مرتبط است و رضایت دارد.


وی که خانواده پنج نفره دارد، از عدم حمایت انتقاد کرد و گفت:‌ هیچ حمایت مالی نشدیم، تنها کمکی که دیدیم توصیه کارشناسان بوده، همه چیز را از صفر شروع کردیم و توانستیم طی یک فرایند طولانی موفق شویم.

کارآفرین نمونه در پاسخ به آنهایی که میگویند برای موفقیت در هر کاری نیاز به حمایت است،‌ گفت : انکار نمیکنم که احتیاج به حمایت نیست، اما بیشتر از اینها تلاش و همت افراد است و هر چقدر تلاش و انگیزه فرد برای پیشرفت بیشتر باشد،‌ می تواند پله های پیشرفت را یکی یکی بالا برود و بر مشکلات غلبه کند.


وی گفت: اگر من به عنوان یک زن توانستم این اشتغال را از صفر شروع کرده و ۳۰ خانوار را از آن بهرمند کنم، بنابراین خیلی از افراد دیگر میتوانند کارهای بسیار بزرگ تر و مهمتر از این را انجام دهند و توصیه میکنم به هیچ عنوان ناامید نشوند. جوانانی که می گویند کار نیست بدانند که همت و تلاش از همه مهم تر است، حتی اگر سرمایه هم نباشد، می توانند با عزم و اراده آهنین به مشکلات غلبه کنند . مسیر خود را پیدا کنند که در این مسیر میتوانند دست افراد دیگر را بگیریم. اگراین احساس در کل جامعه به وجود بیاید، نه تنها مشکل اقتصادی و اشتغال حل میشود، بلکه می توانیم صادر کننده در اکثر محصولات باشیم و رفاه را در جامعه به ارمغان بیاوریم.

کارآفرینی در یک روستای خالی از سکنه


خانواده خانم محمدی یک خانواده محروم از روستای مهم رود در ۳۵ کیلونتری غرب شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی بود که با کمک کمیته امداد امام خمینی (ره) ۳۰ میلیون تومان تسهیلات خوداشتغالی دریافت کردند و توانستند با این وام به پرورش شتر مرغ بپردازند.

زهره محمدی ۳۲ سال سن دارد و او همراه با همسرش به نام محمود کاظمی و دو فرزندش از شهرستان سربیشه به روستایی که خشکسالی تنها یک خانوار را در روستا نگه داشته بود، نقل مکان کردند. آنها با وامی که دریافت کرده بودند مزرعه ای برای پرورش شتر مرغ با ظرفیت ۲۰ راس راه اندازی کردند.


این خانواده زمانی به روستای پدریشان برگشتند که تمام چاه ها و قنات ها کاملا خشک شده بود. آنها تصمیم گرفتند در این روستا مزرعه ای راه اندازی کنند زیرا میدانستند پرورش شتر مرغ آب زیادی نیاز ندارد، پس مشکل را با آوردن تانکر۲۰ هزار لیتری به روستا حل کردند.

این خانواده پر تلاش تنها در مدت ۱۵ روز مزرعه را ایجاد کردند ، کاری که همه اقوام و آشنایان می گفتند غیر ممکن است، اما تلاش و کوشش آنها غیر ممکن را ممکن کرد.

در این مزرعه کار های اجرایی بر عهده محمود کاظمی است و کارهای حسابداری و اداری بر عهده زهره محمدی قرار دارد. محمود با فروش جوجه و گوشت و روغن و پر شتر مرغ و صادرات آن به شهر های اصفهان و بندرعباس به کار کاسبی شان رونق داده است. او کمی توانست روی پای خودش بایستد . مزرعش را سرپا نگه دارد و با گرفتن وام ۱۵ میلیونی از بانک و کمک کمیته امداد ۳۰۰ راس بوقلمون به مزرعه اضافه کند تا کارش را گسترش دهد. محمود می گوید:‌ اگر مشکل آب این روستا حل شود می تواند برای ۳۰ نفر در این مزرعه کارآفرینی کنم با این وجود در این بازه محدود ۱۰ نفر در اینجا روزی میبرند. من کسب و کار امروزم را مدیون همسرم هستم چون هر کسی حاضر به زندگی در روستای خالی از سکنه نیست. او با پشتکار از این وام در جهت کارآفرینی استفاده کرد. حتی می توانیم با مشارکت مسئولان این روستا را آباد کنیم و مردم روستا را برگردانیم.

خبرگزاری مهر و فارس

اگر کارآفرین می شناسید داستان موفقیت او را برای ما ارسال کنید تا در زیست نوشت برای مخاطبان ارائه شود.

در فروشگاه اینترنتی کالای ایرانی زیست؛ هدف ما معرفی و ارائه کالای با کیفیت ایرانی است. با حمایت از کالای ایرانی در کنار ما باشید.

زیست؛ بازار زندگی ایرانی

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *