ویدئو/ باور ۳۷۳؛ رونمایی از پیشرفته ترین سامانه پدافند هوایی ایران

باور ۳۷۳ سامانه راداری مجهز به رادار های هشدار دهنده سریع، زود هنگام است و از رادار های مختلفی در آتش بار خود بهره می برد.


امروزه سبک جنگ های دشوار، متفاوت تر از گذشته شده است، و نیرو های هوایی، زمینی و دریایی فقط شاخص های قدرت سخت کشور به شمار نمی روند; بلکه سامانه های موشکی و پدافندی، آنچنان از اهمیت بالایی برخوردارند که نقش پوششی برای این سه نیرو را ایفا می کنند و در صورت بروز تهدید، سراسر آسمان منطقه پوششی در تسخیر قدرت دفاعی ایران خواهد بود.


به دنبال بررسی و تحقیق کارشناسان نظامی مبنی بر تهیه سامانه پدافندی بردبلند و به روز برای تامین نیاز های کشور و در پی فشار های غرب و برای به فروش نرساندن تجهیزات و ادوات نظامی ایران، متخصصان این حوزه یعنی صنایع موشکی کشورمان برای طراحی سیستم قدرتمند دفاع موشکی، دست به کار شدند و سامانه موشکی باور ۳۷۳ که مظهر قدرت و اقتدار و نمایش اراده ایرانی بود را به مرحله تولید رساندند.


سامانه‌های پدافند موشکی چه کاربردی دارند؟


یکی از تاثیر گذار ترین سلاح‌ها در میدان‌های نبرد جنگ که توانایی ضربات سنگین و مهلک در هوا، زمین و دریا را دارند موشک‌ها هستند و یکی از اعضای این خانواده سامانه‌های موشکی پدافندی هستند.

سامانه های پدافند موشکی نوعی از مجموعه موشک های دقیق و هماهنگ شده و هدایت شونده ای هستند که اساسا جهت تقویت قدرت دفاعی و بازدارنگی کشور ها در داخل صنایع نظامی کشورها ساخته می شوند یا از سایر کشورها تحت پیمان و قرارداد های نظامی- تسلیحاتی خریداری می شوند. این سامانه ها هر کدام قابلیت ها و توانمندی های خاصی دارند که معمولا این ویژگی ها براساس تهدیدات پیرامون، موقعیت جغرافیایی، مساحت کشور ها و … شرایط خریداری و تنظیم می شود. این موشک ها توانایی نابود کردن هلیکوپتر، هواپیما، یا حتی موشک های دیگر را دارند. برد این موشک ها حداقال ۳۰ کیلومتر تا چند صد کیلومتر خواهد بود. بعضی از سامانه ها دارای حسگر گرمایی و هدایت کننده و برخی دارای سیستم کنترل از راه دور ماهواری هستند.

سامانه باور ۳۷۳


سامانه موشکی پدافند هوایی باور ۳۷۳ که به دست متخصصان ایرانی صنعت دفاعی کشور در کمتر از یک دهه طراحی و ساخته شده است. باور ۳۷۳ یکی از سامانه های پدافند موشکی سطح به هوای میان برد و دوربرد که در کلاس برد و ارتفاع بلند قرار گرفته و طراحی وساخت آن با سامانه های به روز دنیا و با تکیه به دانش و تجربیات متخصصان ایرانی در قرارگاه خاتم الانبیا ساخته و طراحی شده است.


این سامانه موشکی در واقع نمونه ایرانی اس ۳۰۰ روسی است البته این سامانه از نظر قدرت به روز رسانی شده و ارتقا یافته است. این بروز رسانی در برد تقریبا ۱.۵ برابر و در به کارگیری موشک ها انجام شده است. به طوری که این سامانه توانایی و حمل شلیک انواع موشک ها را در برد های گوناگون دارد.


این سامانه موشکی مجهز به سامانه قوی راداری معراج ۴ می باشد که برای اولین بار بر روی این سامانه به کار گرفته شده و یک رادار کنترل اتش برد بلند خواهد بود.

سامانه موشکی باور ۳۷۳ قابلیت مقابله با اهداف هواپیما های پنهانی و شکاری، هواپیماه ای راهبردی و بمب افکن ها، هواپیما های بدون سرنشین پهباد، موشک های کروز، موشک ضد رادار و از همه مهم تر موشک های بالستیک، هواپیما های جنگ الکترونیک خاص و هواپیماهای شناسایی، انواه بالگرد ها و موارد هم چنین را دارا می باشد.
این سامانه قبلیت این را دارد که همزمان ۳۰۰ هدف را شناسایی و تعداد ۶۰ هدف را ردگیری کرده و با ۶ هدف به طور همزمان درگیر شود.

برای مشاهده انواع اختراع و نوآوری ایرانی به این لینک مراجعه کنید.

برای حمایت از تولید کنندگان ایرانی به ما بپیوندید.

از: باشگاه خبرنگاران و تسنیم

زیست؛ بازار زندگی ایرانی…

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *