چگونه به یک فروشگاه اینترنتی اعتماد کنیم؟

خرید های آنلاین مزایای فراوانی دارد. بررسی و مقایسه کامل مشخصات محصول، کم شدن صرف وقت و هزینه برای جستجو در بازار، انتقال به محل سکونت و… از مزایای خرید از فروشگاه اینترنتی است. آن چه برای خریدار مهم است، اطمینان به سایت فروش آنلاین است. خرید از یک سایت نا مطمئن می تواند هم هزینه را بر باد دهد و هم اطلاعات مورد سوءاستفاده قرار گیرد. اگر به نکات این مطلب توجه کنید احتمال اینکه دچار اشتباه در خرید کالا شوید تقریبا به صفر خواهد رسید:


اینماد(eNAMAD)


یکی از بهترین راه های اعتماد به یک فروشگاه اینترنتی داشتن اینماد است. وزارت صنعت، معدن و تجارت نماد اعتماد الکترونیکی را به فروشگاه های آنلاین می دهد. این نماد فروشگاه آنلاین را موظف به پاسخ گویی به سوالات و مشکلاتتان می کند، در غیر این صورت نماد ملغی می شود. در واقع اعتمادسازی در کسب و کارهای اینترنتی ایران از جهات فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی از طریق این نماد انجام می شود.

اینماد پس از تایید مشخصات سایت درخواست کننده توسط وزارت تحویل و در سایت جانمایی می شود. اینماد شبیه یک e انگلیسی است که در سمت چپ پایین تصویر قرار دارد.

شما هنگامی که بر روی آن کلیک می کنید صفحه ای مانند شکل زیر ظاهر می شود.

مشخصات داخل سایت باید با مشخصاتی(آدرس سایت، تلفن، آدرس شرکت و نام شرکت) که برایتان ظاهر می شود، همخوانی داشته باشد. وضعیت نماد نباید منقضی شده باشد. اینماد یک صفحه گرافیکی نیست و حتما باید دارای آدرس و با مرورگر خود شما باز شود. آدرسی که با کلیک بر اینماد باز می شود باید با https://Trustseal.enamad.ir// آغاز شود. شما به همین موضوع هم اکتفا نکنید و می توانید به سایت اینماد رفته و نام فروشگاه اینترنتی مد نظر را جستجو کنید.

برخی سایت ها دارای اینماد دو ستاره هستند. اینماد دو ستاره به سایت هایی داده می شود که همه صفحات سایت آن ها دارای گواهی SSL باشد. آدرس سایت آن ها با (https://) آغاز می شود. در واقع اطلاعات داخل سایت دارای امنیت بالاتر و رمزنگاری شده هستند.

نماد ساماندهی

این نماد توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سایت هایی داده می شود که اطلاعات مدیر سایت در سامانه ساماندهی ثبت و احراز هویت شود. اگر سایت دارای محتوای مجرمانه باشد، به جای فیلتر سایت به مدیر سایت از طریق ایمیل و پیامک هشدار داده می شود. نماد ساماندهی به شکل زیر در سایت ها قابل مشاهده است. سایت دارای نماد موظف است در حیطه ای که هنگام ثبت نام در سامانه تعریف کرده است، به فعالیت بپردازد.

زمانی که در یک سایت بر روی نماد ساماندهی کلیک می کنید. اطلاعات سایت به شکل زیر برای شما به نمایش در می آید. دقت اشته باشید که آدرس صفحه باز شده بر روی مرورگر شما باز و با آدرس samandehi.ir شروع شود. آدرسی که در صفحه باز شده به عنوان اطلاعات سایت نشان داده می شود، با آدرس سایت مورد مراجعه همخوانی داشته باشد.

وبلاگ تخصصی فروشگاه


یک فروشگاه اینترنتی معتبر دارای یک وبلاگ تخصصی مربوط به موضوع فروش سایت است. این وبلاگ و به روز بودن آن نشان می دهد که فروشگاه اینترنتی یک تیم فنی و تولید محتوای قوی دارد و یک گام شما را در اعتماد به این فروشگاه اینترنتی جلو می برد.


لینک های خراب و سلب اعتماد


اگر در یک فروشگاه اینترنتی مشاهده کردید، که با کلیک بر چند لینک صفحاتی با پیغام خطا باز می شود. در استفاده از این سایت احتیاط کنید.


ارتباط با ما


معمولا در همه فروشگاه های اینترنتی صفحه ای وجود دارد به نام ارتباط با ما که در آن آدرس فیزیکی، تلفن تماس، ایمیل آن فروشگاه اینترنتی ثبت شده است(گاهی در پایین صفحه اصلی سایت هم این مشحصات موجود است) . شما می توانید این مشخصات را با مشخصات موجود در اینماد سایت مقایسه کنید. اگر به سایتی بدون آدرس فیزیکی برخورد کردید و فقط یک تلفن در آن به عنوان ارتباط با ما وجود داشت، ممکن است در پیگیری هزینه کالای سفارشی خود در آینده دچار مشکل شوید.

طراحی سایت


شما وارد یک فروشگاه اینترنتی می شوید. در اولین نظر متوجه طراحی حرفه ای سایت، زمان و سرمایه ای که صرف آن شده است، خواهید شد. این طراحی و کیفیت تصاویر داخل سایت، خود گویای برنامه ریزی و عزم تیم مدیریت سایت برای جذب دائمی مشتری و ارائه خدمات قابل قبول به مشتریان است. طراحی سایت یک پله دیگر مشتری را در زمینه اعتماد سازی تحت تاثیر قرار می دهد.


پاسخگویی در خرید و پیگیری سفارش


زمانی که می خواهید خرید اینترنتی انجام دهید، می توانید به روش های آنلاین و غیرآنلاین با شرکت مربوطه تماس و سوالات خود را بپرسید و در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت کنید. پس از خرید هم باید راه هایی آسان برای پیگیری سفارش خود داشته باشید. این نکات نشان دهنده شرایط خوب اعتماد سازی سایت برای خریدار است.


شبکه های اجتماعی


به هیچ عنوان تعداد مخاطب در شبکه های اجتماعی و حجم نظرات آن ها باعث نشود که شما به یک فروشگاه اینترنتی اعتماد کنید. زیرا همه این ها با صرف هزینه کم فراهم می شود. ممکن است یک سایت تازه کار بسیار مورد اعتمادتر از یک سایت پر سابقه باشد. باید حتما شرایط اعتماد سازی سایت را بررسی کنید.


قیمت های به روز و واقعی


اگر قیمت های یک فروشگاه اینترنتی طبق تغییرات مداوم بازار تغییر و به روز شود و قیمت ها به قیمت سایت های دیگر نزدیک باشد، اعتبار سایت در نزد مخاطب افزایش می یابد. به عنوان مثال اگر یک هندزفری در یک سایت اختلاف ۵۰ درصدی در قیمت با دیگر سایت ها دارد، نمی توان به این سایت اعتماد کرد.


ضوابط سایت


ضوابط سایت در مدل پرداخت، تحویل، بازگشت کالا و حفظ حریم خصوصی را حتما در سایت مطالعه بفرمایید. حتما در یک فروشگاه اینترنتی باید به این مسائل در متونی جداگانه به طور واضح پرداخته شده باشد. پرداخت در محل تحویل کالا به اعتبار یک فروشگاه اینترنتی می افزاید. زیرا شما هنگام تحویل کالا از سلامت و مطابقت آن با سفارش خود مطلع و در محل اقدام به پرداخت می نمایید.


درگاه بانکی


هنگام خرید اینترنتی وارد درگاه بانکی می شوید، و ابتدای آدرس درگاه https است. اگر http بود مورد اعتماد نیست. هنگام وارد کردن اطلاعات کارت خود از کلید های مجازی استفاده کنید. نکته دیگر این است که جهت امنیت بیشتر، خرید های اینترنتی را توسط رایانه های موجود در کافی نت، مدارس و دانشگاه و یا با اینترنت های رایگان موجود در مکان های عمومی انجام ندهید.


آخرین نکات

  • مواظب شرایط خیلی عالی برای خرید باشید. شاید جهت گول زنندگی باشد. شرایط را بیشتر بررسی کنید.
  • از پیام ها و هرزنامه هایی(Spam) که به طور ناخواسته در جلوی چشم شما ظاهر می شود، بر حذر باشید.


    فروشگاه اینترنتی زیست با دوستاره اینماد، شرایط اعتماد ساز را برای مخاطبین خود فراهم کرده است. با اطمینان کامل، قیمت ها و مشخصات کالای خود را ببینید و محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.

    زیست؛ بازار زندگی ایرانی…

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *