کالای قاچاق پس از کشف شدن راهی بازار می شود!

حبیب‌ الله انصاری، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در مصاحبه ای نکات مهمی را درباره شرایط تولید لوازم خانگی و موانع آن در کشور گفت، خلاصه این مصاحبه را می توانید مطالعه کنید:

– لوازم خانگی ایرانی توانایی رقابت با کالای خارجی از نظر کیفیت و تضمین آن را دارد و حتی به سفارش خارج لوازم خانگی تولید می شود. هم اکنون تولید کنندگان توانایی تامین ۶۵ تا ۷۰ درصد نیاز داخل را دارند. کولر آبی، بخاری و آبگرمکن از کالاهای خاص ایرانی است و حتی در تولید کریستال در رقابت با چک و آلمان هستیم و رتبه اول جهانی را داریم.

– چند عامل مانند کاهش تقاضای بازار، نبود گردش مالی و…مانع آن می شود که تولیدکنندگان داخلی به سمت تولید برای انبار حرکت کنند. از طرفی آن ها در تلاشند که نیروی کار خود را حفظ و تعدیل نکنند. لوازم خانگی ایرانی هم اکنون با رکود شدید به خاطر ضعیف بودن توانایی خرید مردم مواجه است. از سوی دیگر هزینه دستمزد، انرژی، سرمایه گذاری و تهیه مواد اولیه برای تولید کننده افزایش داشته است. همه این موارد بر افزایش قیمت محصولات خانگی تاثیر گذار است. با این اوصاف باز هم مخصولات خارجی قیمت دوبرابری نسبت به قیمت داخلی دارند.

– کالای قاچاق بعد از اینکه کشف می شود، به جای معدوم شدن، سر از بازار در می آورد. ریشه ایجاد اختلاف قیمت در بازار این جاست. همین موضوع قیمت مناسبی را برای مصرف کننده ایجاد و او را جذب می کند. در دریافت ارز نیما برای واردات قطعات و مواد اولیه دچار مشکل می شویم. علت آن نوسانات ارزی، بروکراسی فرسایشی اداری و تعلل بانک مرکزی است. اگر از بورس هم مواد اولیه تهیه شود، به گرانی و طولانی شدن پروسه می انجامد.

– صادرات به کشورهای سوریه، روسیه و آفریقا را در برنامه داریم، هر چند هم اکنون عراق و افغانستان و کشور های واقع در مرکز آسیا مقصد صادرات ما هستند. سال ۸۶ صادرات هشتاد میلیون دلاری لوازم خانگی به چهارصد و پنجاه میلیون دلار هم اکنون رسیده است.

– من راه حل را در کم شدن سود تسهیلات به ۱۰ درصد، کاهش عوارض واردات مواد اولیه و مالیات تولید، اجرایی شدن قانون ((بهبود فضای کسب و کار))، جلوگیری از ورود کالاهای مشابه داخلی و ایجاد زمینه برای سرمایه گذاری های مشترک برای کمک به تولید کنندگان لوازم خانگی می دانم.

انواع لوازم خانگی ایرانی را می توانید در فروشگاه کالای ایرانی زیست مشاهده، انتخاب و آنلاین خرید کنید.

از: مصاحبه روزنامه قدس(۱۳۹۸/۰۴/۱۲)

زیست؛ بازار زندگی ایرانی…

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *